Kahjuhüvitis tootjavastutuse juhtumite puhul
Õnnetus loetakse tootjavastutuse juhtumiks eeldusel, et tootja või tootjaga võrdsustatud isik on lasknud turule toote, mis põhjustab toote tarbija või tarbimisega kokkupuutuvale isikule surma, kehavigastuse või tervisekahjustuse.Tootjavastutus kaitseb toodet tarbivaid või toote tarbimisega kokku puutuvaid inimesi kahju eest, mida võib põhjustada puudustega toode. Kahju hüvitamist võib tootjavastutuse alusel nõuda ka isik, kes ei ole ise toodet ostnud, kuid kes toodet kasutab. Tootjavastutuse sätete alusel saab nõuda kahju hüvitamist ka isik, kes ise toodet ei kasuta, kuid kes saab tootelt kahjulikke mõjutusi.
Kes kahju hüvitab?
Oluline on aru saada, et tootjaks loetakse ja seega tekkinud kahju eest vastutab mitte ainult valmistoote, tooraine või toote osa valmistanud isik, vaid ka ennast tootjana avaldanud isik, kes näitab tootel oma nime, kaubamärki või muud eraldustähist. Samuti loetakse tootjaks isik, kes on toonud toote oma majandustegevuses Eestisse või Euroopa Liidu liikmesriiki müügi, üürimise, liisimise või muul viisil turustamise eesmärgil.
Näiteks võib moraalse kahju hüvitamise õigus olla inimestel, kes sattuvad järgmistesse olukordadesse:
- inimene ostab Eestis mobiiltelefoni, selle aku plahvatab ja vigastab teda raskelt – sellisel juhul vastutavad nii telefoni tootja kui ka telefoni Eestisse müügiks toonud äriühing;
- vigane gaasikatel laseb gaasi läbi ja inimene saab gaasimürgistuse, millest tekib raske tervisehäire – vastutab vigase gaasikatla tootja ja selle gaasikatla Eestisse müügiks toonud äriühing;
- inimene ostab ehituspoest praak elektritööriista ja tööd tehes saab elektrilöögi, millest tekib raske tervisekahjustus – vastutab vigase elektritööriista tootja ja selle gaasikatla Eestisse müügiks toonud äriühing.